



| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.1 mm |
| Width | 10.1 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 64 |
| Height | 1.4 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Frequency | 60 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | ARM |
| Interface | I²C, SPI, SSP, UART, USART |
| Memory Size | 128 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 46 |
| Peripherals | I²C, PWM |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Max Power Dissipation | 1.5 W |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Bits | 32 |
| Number of ADC Channels | 4 |
| Max Frequency | 60 MHz |
| RAM Size | 16 kB |
| Data Bus Width | 32 bit |
| Number of PWM Channels | 6 |
| Number of Programmable I/O | 46 |
| Number of SPI Channels | 2 |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of UART Channels | 2 |
| Schedule B | 8542310000 |
| Max Clock Frequency | 60 MHz |
| ADC Resolution | 10 bit |
| Oscillator Type | Internal |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tray |
Stock: 195
Distributors
pcbx
Unit Price$11.20813
Ext.Price$11.20813
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $11.20813 | $11.20813 |
| 10 | $8.91777 | $89.17770 |
| 25 | $8.34240 | $208.56000 |
| 50 | $7.93487 | $396.74350 |
| 100 | $7.54732 | $754.73200 |
| 300 | $7.41372 | $2224.11600 |
| 500 | $7.28249 | $3641.24500 |
| 1000 | $7.15358 | $7153.58000 |
| 3000 | $7.02695 | $21080.85000 |
| 5000 | $6.90270 | $34513.50000 |
